Zero Waste става все по-популярно движение на запад, а вече започва да си прокарва път и в България.
Идеята е да търсим алтернативи на всичко, което получаваме в опаковка, храни препарати и всякакви артикули с цел да щадим природата, спестявайки й огромни количества смет.
Тази концепция звучи стряскащо за средностатистическата домакиня, но истината е, това е начин дори да улесним домакинството си. Аз също не го вярвах, но реших да изпробвам и останах очарована. Повече за експеримента ми тук.
При все че не съм въвела изцяло системата по елиминиране на отпадъка в домакинството аз все повече се стремя към алтернативни методи на пазаруване и определено намирам огромно ползи в това. При все това такива ползи човек може да изпита единствено прилагайки принципите.
А ето ги и основните принципи на Беа Джонсън, патронът на движението Zero Waste:
1. Отказвай
Не се стеснявай да отказваш неща, от които нямаш нужда. Де факто приемайки нещо, от което нямаш нужда и дори не харесваш само за да не обидиш някого, те натоварва не само физически, но и психически – трябва да намериш място на безполезна вещ, което тя ще заема неопределено време. Тя не само ще използва част от пространството ти, но също така ще блокира входа за нещо, което би ти донесло истинска радост.
2. Освободи се от ненужното
Добре е да минаваш всяка година целия си дом в тършуване за вещи, които вече не използваш или които вече не ти носят радост. Освобождавайки дома си от ненужното му вдигаш вибрациите и създаваш пространство не само за нови вещи, но също така и за нови събития и хора в живота си.
3. Изключи всичко, което е за еднократна употреба
Например – не си купувай бутилирана вода, използвай платнени торбички и свои съдове, когато ходиш на пазар, като алтернатива на найлоновите пликчета; Като цяло възпитай у себе си култура на по-малко боклук и вещи за еднократна употреба. Без да се вманиачаваме с времето това започва да ни се струва все по-естествено. Аз вече имам платнени торбички за пазаруване, скоро ще споделя отзиви.
4. Рециклирай всичко, което не успееш да елиминираш с т. 1, 2 и 3.
5. Компостирай
Този термин научих доста скоро и все още съм далеч от прилагането му. Компостирането е процес на разпадане на биологичните отпадаци до маса, наречена компост или биотор.
Повече от Уикипедия тук
Хората, възприели изцяло системата на без отпадъчно домакинство, имат в домовете си специални съоръжения, наречени компости, които обработват биологичните им отпадъци до тор – екологично и умно решение за новата реколта зеленчуци. Аз все още съм далеч от това.