Темата за безопасността на продуктите за дамска хигиена рядко се обсъжда, при все че е жизненоважна за около една трета от световното население.
Синдром на токсичния шок
Синдромът на токсичния шок (TSS) е явление, познато от 1978 г, и представлява усложнение, причинено от бактериална инфекция, често включваща стафилокок бактерии (или Staphylococcus aureus). Установена е връзка между това състояние и употребата на дамски тампони.
Тампоните са използвани от жените по време на менструалния цикъл от векове, но през последните 50 години техният състав се е променил драстично – от предимно естествени съставки като памук до почти изцяло синтетични съставки като вискоза и пластмаса, особено сред големите производители на тампони. Синтетичните влакна в комбинация с абсорбционната функция на тампона, могат да образуват идеална среда за процъфтяване на стафилокок бактерии. При наличие на такива бактерии в организма употребата на тампон може да предизвика състоянието „синдром на токсичния шок“, което, ако не бъде установено своевременно, може да бъде смъртоносно.
Случаят Lauren Wasser
Lauren Wasser е най-известният случай на токсичен шок за последното десетилетие. През 2012 г Lauren e 24-годишно момиче, световен топ модел с лъскав живот под светлините на прожекторите, когато инфекцията, причинена от тампона й, налага ампутация на десния й крак. Няколко години по-късно усложнения водят до ампутация и на левия й крак. Това е нейният Ted Talk (преди да загуби и втория си крак) – разтърсващ:
И докато Синдромът на токсичния шок е изключително рядко явление (годишните случи на засегнати са около 0,003% от световно население от женски пол в детеродна възраст), има много други причини, поради които е редно да помислим за по-малко токсичен, по-устойчив вариант за нашия месечен цикъл.
С грижа за кожата
Кожата е най-големият орган в тялото ни, а също така и най-тънкият. По-малко от една десета от сантиметъра разделя тялото ни от потенциалните токсини. Кожата също е силно пропусклива – особено кожата в и около вагиналната област.
Всичко, което влиза в постоянен контакт с кожата, навлиза в кръвоносната система и се разпространява чрез нея из цялото тяло. Затова не трябва да допускаме до контакт с кожата на вещества, които не бихме изяли с храната.
По-голямата перспектива
Статистиката показва, че средностатистическата жена изразходва около 17000 тампона и превръзки в живота си, което прави общо между 100 и 150 кг отпадък за природата!
В състава на дамските санитарни материали влизат следните вещества:
Стирен: канцероген;
Хлорометан: токсичен за репродукцията;
Хлороетан: канцероген;
Хлороформ: канцероген, токсичен за репродукцията, невротоксин;
Ацетон: предизвикващ раздразнение;
Глифозат: канцероген.
Тези химикали включват бисфенол А (BPA), открит в повечето санитарни материали, който нарушава функцията на ендокринните жлези, отделящи хормони. BPA също е свързан с рак и сърдечни заболявания.
Синтетичните влакна и пластмасата в санитарните материали също така ограничават въздушния поток и задържат топлината и влагата, потенциално стимулирайки развитие на дрожди и бактерии във вагиналния участък.
Дамските превръзки и тампони могат да съдържат и други потенциално опасни съставки като неутрализатори на миризма и аромати, изкуствени оцветители, полиестер, лепила, полиетилен (PET), полипропилен и пропилен гликол (PEG), които са замърсители, а също и свързани с нарушаване на хормоните, рак, вродени дефекти, сухота и безплодие.
Как да намалим риска от влиянието на химикалите в дамските санитарни материали по време на менструалния цикъл
В качеството си на жени и потенциални потърпевши от влиянието на токсините в дамските санитарни материали наша отговорност е да се осведомим за алтернативи и да направим съзнателен избор за средствата, които използваме по време на менструалниця си цикъл.
Възможни алтернативи на масовите превръзки и тампони са:
Тампони и превръзки с органичен произход
Органичните тампони и превръзки са изработени от органичен памук и са без дразнещи оцветители и ароматизати. Това е експеримент от запалване на обикновена и органична превръзка и демонстрира различния начин, по който горят:
Препоръчително е да се използва тампон с най-ниската необходима абсорбция, за избягване на потенциален риск от TSS.
Недостатъкът на органичните тампони и превръзки е по-високата цена. Предлагат се в някои био магазини и аптеки.
Менструални чашки
Менструалните чашки са най-безвредният, лесен, екологичен и икономически изгоден избор за женска хигиена.
Менструалната чаша е измислена за първи път през 30-те години на 20-ти век, но придобива популярност през 80-те години поради зачестили случаи на токсичен шок.
Менструалните чашки се поставят по същия начин, както тампоните, но те не абсорбират течността, а я събират, с което минимизират риска от развитието на бактерии и синдром на токсичния шок (няма съобщени случаи за синдром на токсичния шок в следствие на употребата на менструални чашки).
Прочети повече информация за менструалните чашки тук!
Менструалните чаши се предлагат в два размера: един за не раждали жени и един за раждали. Те имат продължителност на живота до десет години, което ги прави финансово най-изгодната алтернатива.
Менструални Морски гъби
Морските гъби са напълно биоразградими и не се третират с химикали или с белина. Естествените морски гъби се носят вътрешно, за да абсорбират менструалния поток, точно като тампон. Както при тампоните, те трябва да се сменят на всеки няколко часа, но за разлика от последните, морската гъба е за многократна употреба. Може да се постави друга суха гъба или използваната може да се изплакне и постави отново. Гъбите трябва да се изваряват преди началото на цикъла и трябва да се изпират между поставянията с естествени методи за почистване, като например оцет и вода, или сода за хляб и вода. Срокът им на годност е 6-8 месеца.
Превръзки за многократна употреба
Превръзките за многократна употреба се използват по същия начин като обикновените, но са изработени от плат. Те се перат на ръка или в пералната машина. Прането отнема известно количество вода и енергия, но далеч по-малко от водата и енергията, необходими за направата, транспортирането и изхвърлянето на превръзките за еднократна употреба. Добре е да се изберат такива, изработени изцяло от естествени материали.
Краси
21 май 2019Въпрос: как се решава проблема, когато сте извън вкъщи за повече време, независимо дали на работа, пътувате или нещо друго и трябва да смените превръзките за многократна употреба/морската гъба, какво правите с използваната – завивате си я за после, за да я изперете, перете я където намерите, нещо друго? Струва ми се неудобно и притеснително, затова питам.
Тони Гугуткова
21 май 2019Честно казано, не съм използвала многократни превръзки. Първо, не съм намерила такива, които да са изцяло от естествени материали, т.е. пак ще запарват. Второ, постоянното пране изобщо не ме влече. Ползвам чашка, нея я изливам в тоалетната и измивам на мивка. Много рядко ми се е случвало да няма мивка в тоалетната – в този случай може да се измие с интимни мокри кърпи. Струва ми се, че с гъбата ще е същото. Ще е необходима мивка и втора гъба.
Светлана
5 юли 2019И аз се чудя къде се мият тези чашки. Имам свръхактивен пикочен мехур и ходя навсякъде до тоалетната, ходила съм във всички обществени тоалетни и мивки има само в инвалидните тоалетни и то невинаги. Почистването с кърпичка не ми се струва ок.
Тони Гугуткова
5 юли 2019Здравейте,
почистването с мокри кърпички е по-скоро за извънредни ситуации. Аз също смятам, че е необходима течаща вода и сапун, за да се поддържа добра хигиена. Мисля, че е важно да имаме решение за обичайното ежедневие (аз имам чешма в тоалетната в офиса), в по-особени ситуации решение се намира (поне това сочи моят опит). Честно казано много пъти съм излизала да си я мия на чешмата в предверието на тоалентата (дамската) на обществени места.
Дано съм Ви била полезна.
Тони
Менструална чашка - често задавани въпроси - LessMes
Радина Дълбокова
11 ян. 2023Използвам за първи път чашка.Поръчах си Мелуна S и още като отворих пратката и като видях колко е голяма и си викам ъпсурд това нещо да влезне.Прочетох упътването,инструкции но не мога явно да се отпусна достатъчно,за да я подмине тази срамна кост и да прилепне и уплътни така че да се получи вакуум.Какво ли не правих,честно измъчи ме доста.Гледах клипчета ,четох и други материали и не мога да го постигна този вакуум и да съм сигурна че няма да протече и да се изплескам цялата.Кажете ми къде бъркам и дали е от това че не мога да отпусна мускулите си там долу.Когато почнах да ползвам тампони отначало беше нещо подобно ?