Подготовка за почивка – емоционалният заряд при събирането на багажа
Събирането на багажа от детските си години свързвам със стрес и суетене.
Като цяло с негативни емоции. Това добавя напрежение към цялото пътуване. В детството ми почти винаги тръгвахме разстроени.
Едва в последната година установих, че багажът може да се събере бързо и да е забава.
Определено основна причината за тази огромна промяна беше подреждането и съхраняването на вещи в дома ми по метода Конмари: https://lessmess.bg/podrejdane/podrejdane-na-doma/. Когато вещите се помещават, така че да са видими и удобни, събирането на багажа става много лесно.
Ето ги нашите 5 съвета за събиране на багажа
1. Използвай списък
Списъкът първо дава начален тласък на процеса, второ – значително ускорява процеса, трето – гарантира, че няма да забравим нещо важно. Аз редовно пропускам тази тънка подробност, както и някоя важна вещ. При последното пътуване бях забравила лекарствата, а ми потрябваха… Така че, за да ни е мирна главата, по-добре да ползваме списък и да работим по него.
2. Използвай органайзери за багаж
С помощта на органайзери ще групираш дрехите по категории и когато се настаниш в хотела, разопаковането ще отнеме не повече от 5 минути, а вещите ще са подредени по същия начин, както вкъщи – като мобилни чекмеджета. Това определено помага да се почувстваш по-бързо „на място“, където и да си.
3. Превърни приготвянето на сака в игра
Включи таймер и засичай време. Следващия път се постарай да го биеш. На мен последното събиране на багаж в сака за уикенда ми отне 8 минути. Играй тетрис с вещите или с органайзерите!
4. Не се колебай
Вземи само това, което ще ти помогне в събирането на емоции, не влачи огромни товари! Сак или куфар – зависи от начина на пътуване.
6. При пътуване със самолет
5 съвета за ръчен багаж
- Когато избираш куфар за ръчен багаж, провери допустимите размери на авикомпаниите, които обичайно ползваш; Задължително преди пътуването провери изискванията за ръчния багаж на авиокомпанията, с която ще пътуваш – всички компании имат различни изсисквания, които се променят, така че не разчитай, че помниш всико; Ето ги изискванията на най-често използваните у нас авиокомпании: Wizz Air, Ryanair, Bulgaria Air.
- Ако можеш, пътувай само с ръчен багаж;
- Винаги носи зарядното и важните си документи и евентуално лекарства в ръчния багаж;
- Имай необходимите вещи за едно денонощие в ръчния багаж, в случай на загубен или забавен чекиран багаж да си подготвен(а);
- В самолета помоли някой джентълмен за помощ при качването на багажа. Вдигане на тежки чанти не е дамска работа!
5 съвета за чекиран багаж
- Тествай минимализма при следващото пътуване – пътувай с минимум количество багаж;
- Сложи копия на докумените си в чекирания багаж;
- Избягвай бутилки в чекирания багаж, провери отново дали добре са за затворени.
- Вземи допълнителна торбичка – за мръсни дрехи и непредвидени ситуации;
- Заложи на куфар пред сак!
Лора
7 юли 2019Прекрасен сет, много ми помогна със събирането на багаж за 10 дни. Децата заминават на лагер и трябва ориентирането в куфара да е лесно, ами постигнах го- всичко е сгънато и видимо, вадиш пакетчетата и директно могат да се сложат в гардероба или скрин. Благодаря,LessMess!